Október 10
RT 2007.10.23. 13:11
Késedelem, teljesítés
Teljesítés ideje: a felek határozzák meg
· a határnap, amikor egy bizonyos napon kell teljesíteni.
· véghatáridő (legkésőbb eddig).
· teljesítési időszak (tól-ig).
A késedelem:
A kötelezett késedelme
· szerződésszegés, kötelezetti késedelem a kötelezett késedelembe esik, ha a szerződésben megállapított vagy a szolgáltatás rendeltetéséből kétségtelenül megállapítható, teljesítési idő eredménytelenül eltelt.
· a kötelezett késedelme esetén a jogosult függetlenül attól, hogy a kötelezett késedelmét kimentette e,
· követelheti a teljesítést, vagy ha ez többé nem áll érdekében elállhat a szerződéstől.
· a kötelezett köteles megtéríteni a jogosultnak a késedelemből eredő kárát, kivéve ha bizonyítja, hogy a késedelem elhárítása érdekében úgy járt el ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
· pénztartozás esetében a kötelezett akkor is köteles késedelmi kamatot fizetni, ha a kölcsön egyébként kamatmentes volt.
Jogosult késedelme
· ha szerződésszerűen felajánlott teljesítést nem fogadja el, elmulasztja azokat az intézkedéseket, vagy nyilatkozatokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kötelezett megfelelően teljesíteni tudjon, illetve a nyugtát nem állítja ki.
· a jogosult, függetlenül attól, hogy késedelmét kimentette e, köteles a kötelezett felelős őrzéséből eredő költségeket megtéríteni.
· viseli a dolog megsemmisülésének, elvesztésének, vagy megrongálásának a veszélyét, mintha a teljesítést elfogadta volna.
· Késedelmi idejére kamatot nem követelhet.
· A jogosult késedelme a kötelezett egyidejű késedelmét kizárja.
Hibás teljesítés
Kellékszavatosság: olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatással tartoznak a kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatott dolog a teljesítéskor nem felel meg a törvényes vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságok.
Jogszavatosság: a kötelezett szavatol azért, hogy a szolgáltatott dolgon harmadik személynek nincs olyan joga, mely a jogosult tehermentes tulajdonszerzését akadályozná, vagy meghíusítaná.
Hibás teljesítés esetén
· A jogosult választása szerint kijavítást vagy megfelelő árleszállítást kérhet.
· Ha a szerződésben a dolgot fajta és mennyiség szerint határozták meg, a jogosult kérheti a dolog kicserélését kivéve, ha a hiba rövid határidőn belül kijavítható, és a kijavítás a jogosult érdekeinek sérelme nélkül lehetséges.
· Ha a hibás teljesítés miatt a jogosultnak teljesítéshez fűződő érdeke megszűnt, különösen ha a hiba nem javítható ki, vagy a kötelezett a kijavítást nem vállalta, vagy a kijavítás értékcsökkenés, vagy a jogosult érdekeinek sérelme nélkül nem végezhető el, a jogosult elállhat a szerződéstől.
· A jogosult a hiba felfedezése után haladéktalanul köteles kifogását a kötelezettel közölni
· Hibás teljesítés esetén a jogosult az ellenszolgáltatás arányos részét kijavításig vagy a kicserélésig visszatarthatja.
· Ha a kötelezett a hiba kijavítását megfelelő határidőre nem vállalja, vagy nem végzi el, a jogosult a hibát a kötelezett költségére mással kijavíttathatja.
· A jogosult a teljesítéstől számított hat hónapos elévülési határidő alatt érvényesítheti szavatossági jogait.
· Ha a jogosult igényét menthető okból nem tudja érvényesíteni így különösen a hiba jellegénél fogva hat hónapon belül nem volt felismerhető a szavatossági jogait a teljesítéstől számított egy évig tartós használatra rendelt dolog esetén három évig érvényesítheti.
· szavatossági jogain belül a jogosult hibás teljesítésből eredő kárának megtérítését is követelheti. Állatszavatosság esetén 60 nap.
A szerződés megszűnésének esetei
Megszűntetéssel
o megszűntetés esetén a szerződés a jövőre nézve szűnik meg, a felek további szolgáltatással nem tartoznak.
Felbontással
o szerződés felbontása esetén a szerződés annak megkötése időpontjára visszamenő hatállyal szűnik meg, és a már teljesített szolgáltatások visszajárnak.
Felmondás
o aki szerződésnél vagy jogszabálynál fogva felmondásra jogosult e jogán a másik félhez intézett nyilatkozattal gyakorolja. A felmondás a szerződést megszűnteti.
o Rendes és rendkívüli felmondás
o Rendkívüli felmondás súlyos szerződésszegés esetén alkalmazható.
Elállás
o aki szerződésnél vagy jogszabálynál fogva elállásra jogosult, e jogán a másik félhez intézett nyilatkozattal gyakorolhatja, az elállás a szerződést felbontja.
Lehetetlenülés
o a teljesítés olyan okból vált lehetetlenné, amelyért egyik fél sem felelős, a szerződés megszűnik.
o ha a teljesítés olyan okból vált lehetetlenné, amelyért a kötelezett felelős, a jogosult a teljesítés elmaradása miatt kártérítést követelhet.
o ha olyan okból vált lehetetlenné, amelyért a jogosult felelős, a kötelezett szabadul tartozása alól, és követelheti kárának megtérítését.
Polgári jogi felelősség
o Valamely felróhatóan elkövetett társadalomra veszélyes magatartás, két csoportja:
o Vétkesség, kártérítést von maga után,
o Vétkességtől független esetekben.
o Aki másnak jogellenesen kárt okoz köteles azt megtéríteni.
o Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az, az adott esetben elvárható, mindig a konkrét személyre és a konkrét helyzetben kell megállapítani.
o A károsult a kár elhárítása illetőleg csökkentése érdekében úgy köteles eljárni, ahogy az, az adott esetben általában elvárható.
o Károsodás veszélye esetén a veszélyeztetett kérheti a bíróságtól, hogy azt, akinek részéről a veszély fenyegeti, tiltsa el a veszélyeztető magatartástól, illetőleg kötelezze a kár megelőzéséhez szükséges intézkedések megtételére.
Kimentéses
o a károsult beleegyezése: nem jár kártérítés, ha a kárt a jogosult beleegyezésével okozták.
o jogos védelem: jogtalan támadásra, vagy a jogtalan támadásra utaló fenyegetés elhárítása érdekében a támadónak okozott kárt nem kell megtéríteni, ha a védekező az elhárítással a szükséges mértéket nem lépte túl.
o szükséghelyzet: másnak az életét, testi épségét, vagy vagyonát közvetlenül fenyegető, és más módon el nem hárítható veszély esetén a tulajdonos köteles tűrni, hogy dolgát a szükséghelyzet megszüntetése érdekében a szükséges mértékben igénybe vegyék, felhasználják, illetőleg abban kárt okozzanak. A tulajdonos szükséghelyzetben lévő személytől kártalanítást követelhet.
o rendeltetésszerű joggyakorlás: minden, ami nem veszélyes a társadalomra, nem felróható.
Felelősség egyes esetei
· Veszélyes üzem működéséből eredő károkért
· Korlátozott belátási képességű, vagy belátási képességgel nem rendelkező személyek károkozásáért való felelősség
· az alkalmazott által okozott kárért való felelősség
· államigazgatási jogkörben okozott kárért való felelősség
· a megbízott és a képviselő által okozott kárért való felelősség
· az állatok által okozott kárért való felelősség
· az épületről lehulló tárgyak által okozott kárért való felelősség
|