Családjog V
RT 2007.10.23. 13:18
Összefoglaló kérdések családi jog
5.
1/ Mikor, hogyan tehető a teljes hatályú apasági nyilatkozat?
· A fogamzási idő kezdetétől tehető, amennyiben a tv. értelmében nem kell mást a gyermek apjának tekinteni csak személyesen lehet megtenni.
· Ha a gyermek legalább 16 évvel fiatalabb, mint a nyilatkozó.
2/ Hol tehető teljes hatályú elismerő nyilatkozat?
Bíróságnál, anyakönyvvezetőnél, gyámhatóságnál, illetve magyar külképviseleti szerveknél.
3/ Ha az apa sem az anya házassági köteléke, vagy utólagos házasságkötése, sem teljes hatályú elismerő nyilatkozat alapján nem állapítható meg, hogyan lehet az apaságot megállapítani?
Bírói úton.
4 / Kit nyilvánít a bíróság apának?
Aki az anyával a fogamzási időben nemileg érintkezett és az összes körülmények gondos mérlegelése alapján alaposan következtethető, hogy a gyermek ebből az érintkezésből származik.
5/ Mikor kell az anya férjét, amennyiben a házasságkötés a gyermek megszületése után történt, a gyermek apjának tekinteni?
Ha sem az anya korábbi házassági köteléke, sem teljes hatályú elismerő nyilatkozat, vagy jogerős bírói ítélet alapján nincs olyan személy, akit a gyermek apjának kell tekinteni, az apaság megállapítása iránt nincs per folyamatban, feltéve, hogy:
· A férj a gyermeknél legalább 16 évvel idősebb és a férj a házasságkötést megelőzően az anyakönyvvezetőnél a gyermeket magáénak ismerte el.
Az elismerés akkor hatályos, ha ahhoz az anya, ha nem az anya a gyermek törvényes képviselője, a törvényes képviselő, ha a gyermek 14 évesnél idősebb, a gyermek is hozzájárult.
6/ Ki indíthatja, ki ellen az apasági pert?
A gyermek az apa ellen, az apa a gyermek ellen indíthat a pert, más jogosult az apa a gyermek ellen.
7/ Mit kell tenni abban az esetben, ha a gyermek mindkét szülője ismeretlen? Ki hivatott az intézkedésre?
Születése után nyomban, ha pedig az apa ismeretlen az anya kérelmére, bármikor, egyébként pedig a gyermek harmadik életévének betöltése után, hivatalból kell intézkedni az iránt, hogy a születési anyakönyvbe a gyermek szüleiként, illetőleg apjaként képzelt személyt jegyezzenek be.
A gyámhatóság.
8/ Mi lesz ebben az esetben a gyermek neve?
Ha az anya ismert, akkor az anyai ág férfi felmenőjének családi neve. Az anya kérelmére azonban a gyámhatóság megállapíthatja:
Az anya családi nevét
Az anya által megjelölt másik családi nevet, feltéve, hogy az más érdekét nem sérti.
Nem állapítható meg olyan név, mely a gyermekre sérelmes.
9/ Kinek a családi nevét viseli a gyermek? Mikor viselheti az anya családi nevét?
A gyermek vagy az apja, vagy az anyja családi nevét viseli, az anya családi nevét akkor viselheti, ha az anya kizárólag a saját családi nevét viseli a házasságban is.
|